Esra Ozansoy

Sağlıklı Beslenme &

Fitness Uzmanı

SAĞLIK BÜLTENİ

BÜTÜNSEL BESLENME

 

Geçmişte Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık;  «hastalıksızlık hali» olarak tanımlanıyordu. Ancak günümüzdeki sağlık tanımı, bir bütün olarak ele alınmaktadır ve bütünsel sağlık «kişinin beden, zihin ve ruh açısından iyilik hali» olarak tanımlanmaktadır. Sağlık ve iyilik halinin devamlılığı ise denge içinde yaşamamıza bağlıdır.

 

Bütünsel beslenme de kişinin kendini sadece bedensel değil zihinsel ve ruhsal olarak nasıl doyurduğu ile ilgilidir. Ne yenmesi gerektiğinden ziyade uyku süresi ve kalitesi, stresle nasıl başa çıkıldığı, duygusal durum gibi etkenlerle ilgilenir. Bütünsel beslenme yaklaşımı tüm yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir.

 

Ajna stüdyoda hizmet veren bütünsel beslenme danışmanları, bütünsel beslenme konusunda dünyanın en iyi okullarından biri olan Institute for Integrative Nutrition (www.integrativenutrition.com) mezunudur. Bedensel ve ruhsal beslenme üzerinde yoğunlaşan, zayıflamanın yanında beden sağlığınız, ilişkileriniz, kariyeriniz ve duygusal durumlarınızda da tam bir iyilik halini yakalamanıza yardımcı olan ve bu işin eğitimini almış kişilerdir.

 

Bütünsel beslenme danışmanları, doktor değildir. Herhangi bir hastalığı teşhis edemez veya reçete yazamazlar. Aldıkları rol hastalığı tedavi etmek değil, önlemeye yönelik çalışmalarla kişinin kendisine iyi bakmasını sağlamaktır.

 

Sağlık ve mutluluğunuzda kalıcı değişiklikler yaratabilmeniz için destek olup, rehberlik ederek hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

 

Sizi dinleyerek, herkesçe bilinen beslenme önerileri yerine, sizin ihtiyacınız olan değişiklikleri belirler ve yolunuzu bulmanıza yardımcı olur. Size özel yazılan programla sağlık ve mutluluğunuzda radikal bir gelişme hedefler. Sizinle birlikte kaygılarınızı keşfederek, size ve bedeninize uygun çözümler sunar ve kalıcı dengenizi bulmanıza yardımcı olur.

 

BÜTÜNSEL BESLENME DANIŞMANI NE YAPAR?

- Öncelikle sizi heyecanlandıran ve ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemenizi sağlar

- İdeal kilonuza ulaşıp bu kiloyu korumanız için çalışır

- Aşırı yeme isteğiniz var ise bunun nedenini anlayarak kontrol altına alır

- Enerji seviyenizi arttırmanız, bedeninizle barışmanız ve harika hissetmeniz için yardımcı olur

- Yeni gıdalar hakkında bilgi verir, beslenme şeklinize yeni bir yaklaşım getirir

- İlişkilerinizde gelişmelere tanık olmanızı ve istediğiniz hayatı yaratacak güveni kazanmanızı amaçlar.