BAŞKANIN MESAJI

2011 yılında kurulan derneğimizin temel amacı Türk aşçısını Türk mutfağını dünyaya tanıtmaktır. Bu vesile ile 1 ulusal, 3 uluslararası olmak üzere Bolu Uluslararası Mutfak Günleri etkinliğini gerçekleştirmiştir. Bu etkinliklerde World Chefs WACSS, Saudi Arabian Chefs Table, Nestle Cigle, Aregala gibi kuruluşlar ile ortak projeler gerçekleştirmiştir. Gelecek zamanlarda derneğimizin temel amacı Osmanlı Saray mutfağının dünyaya tanıtılması, kaybolmuş olan lezzetlerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak, turizm otelcilik meslek liselerinin gerekli ihtiyaçlarını karşılamak, aşçılık mesleğini körü körüne değil; severek sevdirerek öğrenilmesini sağlamaktır. Bakıldığı zaman Bolu Uluslararası Mutfak Günleri bir markadır. Çok küçük bütçeler ile Uluslararası bir marka yaratıldı. Bu markanın yaratılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

 

Gelecek yıllarda Bolu Uluslararası Mutfak Günleri üzerine koyarak cok daha farklı bir konseptte devam edecektir. Biz; eskisi ve yenisi ile kocaman bir aileyiz. Bizler Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği olarak belirtildiği üzere küçük şehrin büyük hikayesiyiz. Yönetim kurulumuz içerisinde; güzel ülkemizin her kesiminden arkadaşlarımız bulunmaktadır.

 

Görüldüğü üzere bizler, ismimizi Yeniçağa'dan alıyoruz. Bolu'yu, Yeniçağa'yı, ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtıyoruz. Uluslararası yaptığımız her anlaşmayı Yeniçağa ismi ile yapıyoruz, Bolu ismi ile yapıyoruz, Türkiye vurgusu ile yapıyoruz. Yönetim kurulumuzun en büyük gayesi kendi ayakları üzerinde durabilen bir sistem-yönetim değişikliği ile sistemin kusursuz yürüyen bir hal alması. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği, Bolu'nun derneği; Yeniçağa'nın içerisinden çıkmış insanların kurduğu bir dernektir. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği ilkleri başarmış bir dernektir. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Dernegi önümüzdeki yıl yapılacak Bolu Uluslararası Mutfak Günleri'nde yapılmayanı yapmak zorunda olan bir dernektir. Türk aşçılığının doğduğu topraklarda Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği'nin ilkleri başarmak gibi bir zorunluluğu var.

Türk aşçılığının gayri resmi başkentinde yapılacak organizasyonlara, dünyaca ünlü şeflerini; dünyanın en iyi şefini getirme zorunluluğu var. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği'nin İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmed Han'ın hocası Akşemsettin hz.'nin yattığı topraklarda Osmanlı Mutfağı'nı tanıtmak gibi bir zorunlululuğu var. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği'nin Türk dünyasina nam salmış Köroğlu'nun vatanı Bolu'nun yöresel lezzetlerini Türk Cumhuriyetlerine tanıtmak gibi bir zorunluluğu var.

 

Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği olarak koyduğumuz hedeflerde buluşmak dileğiyle...

 

 

 

 

Sadullah ÖNAL

YEPAD Başkanı